Przydomowa oczyszczalnia ścieków

W wielu gminach w Polsce nie ma jeszcze możliwości podłączenia domu do komunalnej oczyszczalni ścieków, a w niektórych miejscach takie podłączenie jest po prostu niemożliwe ze względu na ukształtowanie terenu, bądź z innych powodów.

Tu z rozwiązaniem przychodzi przydomowa oczyszczalnia ścieków. Koszt zakupu i montażu instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków waha się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na budowę takiej oczyszczalni, możemy uzyskać dofinansowanie z gminy nawet do 80% poniesionych kosztów. Należy zorientować się, czy gmina, na terenie której budujemy dom otrzymała pieniądze w ramach programu „Budowa przydomowych oczyszczalni Ścieków”. Informacje na ten temat dostępne są zazwyczaj w miejscowym wydziale ochrony środowiska lub na stronie internetowej gminy.

Lokalny program antysmogowy

Czy wiesz, że do powstawania smogu w największym stopniu przyczyniają się zanieczyszczenia pochodzące z niskiej emisji, generowane przez tzw. „kopciuchy”? To wszystkie piece opalane węglem, które nie spełniają najnowszych norm emisyjnych.

Wymiana nieekologicznych kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia może przynieść szereg korzyści zarówno środowisku, jak i Tobie.  Ponadto możesz zaoszczędzić na tym nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wysokości lokalnych dotacji.

Co zyskujesz dzięki udziałowi w lokalnych programach antysmogowych?

  • Dbasz o lokalne środowisko naturalne i wspierasz walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
  • Masz dużą szansę na szybkie uzyskanie dotacji do termomodernizacji.
  • Zmniejszasz swoje rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania.

Wysokość przydzielonej dotacji w dużej mierze zależy od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze. W zależności od programu możesz więc uzyskać od 6 do nawet 12 tys. złotych dofinansowania.