Technologia Zielone Słupno I

Budynek przyjazny zdrowiu środowisku i kieszeni.

Płyta fundamentowa

Zastosowanie płyty fundamentowej pozwala równomiernie rozłożyć obciążenie na gruntach. Sama płyta jest natomiast elementem monolitycznym, co przekłada się na jej większą stabilność oraz pozwala skutecznie wyeliminować straty ciepła.

Ściany

Grupa innowacyjnych pustaków Porotherm o wysokich parametrach termoizolacyjnych, spełniające wymogi unijnych regulacji, które obowiązują od 2021 roku. Przeznaczone do budowy wytrzymałych, zewnętrznych ścian we wszystkich typach budynków energooszczędnych. Pustak szlifowany wypełniony wełną mineralną przeznaczony do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Murowany na cienkospoinową zaprawę do murowania Porotherm Profi

Strop

Strop monolityczny sięga powyżej 15 cm, więc można być pewnym, że sam w sobie będzie stanowił bardzo dobrą izolację akustyczną, skutecznie tłumiąc wszelkie dźwięki uderzeniowe.

Wszystko dlatego, że konstrukcja o takiej grubości w przekroju będzie miała dużą masę, szacowaną na około 400 kg na mkw. W porównaniu z innymi rodzajami stropów, na przykład stropem drewnianym, strop monolityczny gwarantuje najwyższy poziom izolacji akustycznej i nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych warstw izolacyjnych w celu wyciszenia pomieszczeń górnych i dolnych.

Dach płaski

EPDM to nic innego jak uzdatniony kauczuk syntetyczny, czyli połączenie etylenu, propylenu i monomeru. Skład wpływa na przydatne właściwości fizyczne. Są nimi przede wszystkim wodoszczelność, elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie, dobre znoszenie niskich oraz wysokich temperatur.

EPDM jest bardzo odporne na działania szkodliwych czynników atmosferycznych, co skutkuje bardzo dużą żywotnościa materiału. EPDM może być stosowane w każdym klimacie. Standardowo szacuje się, że materiał wytrzymuje 50 lat bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych i drogich prac renowacyjnych.

Dach płaski zastosowany jest tutaj nie bez powodu. Znajdują się na nim panele fotowoltaiczne, które zasilają cały budynek, a dodatkowo nadmiar energii kumulowany jest w przygotowanych do tego specjalnych akumulatorach, zwanych magazynami energii.

 

Termoizolacja

Zazwyczaj przy ociepleniach ścian stosuje się styropian o grubości 12-15 cm. W naszym przypadku aby podtrzymać status domu energooszczędnego a co za tym idzie, ekologicznego, zastosowaliśmy styropian o grubości aż 20 cm. Z aktualnie obowiązujących przepisów budowlanych wynika, że 20 cm grubości ocieplenia jest wystarczające.

Stolarka okienna i drzwiowa

W domu zostały wykorzystane okna trzyszybowe. Okna takie lepiej chronią nasz dom przed wychłodzeniem budynku. Ich ogólny współczynnik przenikania ciepła jest około 20% niższy niż w przypadku okien dwuszybowych.

Okna trzyszybowe o minimum 10% lepiej izolują przed promieniowaniem słonecznym latem, czyli wnętrzne mieszkania nie nagrzewa się tak bardzo i jest wtedy chłodniej.

Dzięki zastosowaniu szyby zespolonej dwukomorowej i dwóch lub trzech zestawów uszczelek okna trzyszybowe energooszczędne lepiej izolują dom od hałasu. W zależności od typu okna i producenta wskaźnik izolacyjności akustycznej może wynieść 40-49 dB. Okna dwuszybowe, które są zespolone osiągają izolacyjność akustyczną na poziomie 30-40 dB.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie w domu ekologicznym, energooszczędnym to temat dość rozległy. W naszym przypadku głównym ogrzewaniem są maty podłogowe elektryczne oraz ogrzewanie z paneli na podczerwień. Po za tym w budynku zasotosowane są takie technologie jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją wspierana przez gruntowy wymiennik ciepła, dzięki czemu wentylowane powietrze pochodzące z zewnątrz będzie od razu ogrzewane.

 

Zalety korzystania z mat grzewczych:

 1. Bezpieczeństwo użytkowania
 2. Niezawodność i żywotność systemu
 3. Tanie ogrzewanie pomieszczeń
 4. Ekologiczna instalacja cieplna
 5. Niższa temperatura w instalacji
 6. Oszczędność energii
 7. Nieograniczone możliwości aranżacyjne

Ogrzewanie na podczerwień jest systemem nowoczesnym, daje nam wiele zalet w użytkowaniu, min:

 • Oszczędność
 1. Niskie zużycie energii
 2. Brak kosztów eksploatacji i serwisu.
 3. Brak strat ciepła związanych ze spalaniem energii.
 • Komfort
 1. Bez obsługowość.
 2. Inteligentne sterowanie.
 3. Bezawaryjność.
 4. Łatwość i szybka regulacja temperatury.
 5. Równomierny rozkład temperatury w mieszkaniu.
 • Ekologia
 1. Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych.
 2. Brak spalania i emisji zanieczyszczeń.
 • Zdrowie
 1. Najzdrowsze źródło ciepła, jakim jest naturalne promieniowanie podczerwone (stosowane między innymi w inkubatorach dla noworodków).
 2. Najwyższy komfort cieplny (nieosiągalny przy innych systemach grzewczych).
 3. Zdrowe dla reumatyków i alergików.
 4. Stymuluje układ immunologiczny i wspomaga rekonwalescencję chorych.
 5. Szczególnie zdrowe dla dzieci bawiących się na podłodze (ciepła podłoga chroni przed przeziębieniem.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Jak wyżej wspomniano, budynek posiada wentylacje mechaniczną z rekuperacją wspieraną przez gruntowy wymiennik ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić w skali roku znaczące kwoty. I tak np. dla domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych zalecana jest wymiana powietrza w ilości 250 metrów sześciennych na godzinę. W trakcie trwania sezonu grzewczego, o długości ok. 200 dni, zaoszczędzimy w ten sposób 6100 kWh energii.  Jak sama nazwa wskazuje, wymienniki gruntowe montuje się pod ziemią. Jest to o tyle istotne, że podczas ekstremalnych temperatur zewnętrznych, temperatura pod ziemią jest znacznie łagodniejsza. Dzięki temu powietrze przechodząc przez wymiennik gruntowy, obróbka temperaturowa powietrza następuje w sposób zupełnie naturalny, efektywny i tani. Dodatkowo jest to rozwiązanie skuteczne i w pełni ekologiczne

GWC - Gruntowy Wymiennik Ciepła

GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła lub wymiennik gruntowy to urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności energetycznej systemu rekuperacji. Jego zadaniem jest wstępne ogrzanie powietrza zimą lub schłodzenie latem, zanim trafi ono następnie na rekuperator.

Jak sama nazwa wskazuje, wymienniki gruntowe montuje się pod ziemią (a więc pod powierzchnią gruntu). Jest to o tyle istotne, że podczas ekstremalnych temperatur zewnętrznych, temperatura pod ziemią jest znacznie łagodniejsza. Dzięki temu przechodząc przez wymiennik gruntowy, obróbka temperaturowa powietrza następuje w sposób zupełnie naturalny, efektywny i tani. Dodatkowo jest to rozwiązanie skuteczne i w pełni ekologiczne.

W zimie na zewnątrz mamy do czynienia z niskimi temperaturami i suchym powietrzem. Powietrze przechodząc przez GWC nabiera w naturalny sposób odwrotnych parametrów, a więc następuje jego naturalne ogrzanie i nawilżenie. Dzięki temu użytkownicy znacznie łatwiej mogą zapewnić sobie zimą komfort cieplny. Ograniczają również potrzebę grzania w budynku, a więc zmniejszają się koszty eksploatacji.

Odwrotna sytuacja ma miejsce latem, gdy na zewnątrz jest gorąco i wilgotno, powietrze trafiające do naszego domu poprzez GWC jest suche i chłodniejsze niż na zewnątrz.

Panele Fotowoltaiczne + magazyn energii

Panele fotowoltaiczne nazywane potocznie modułami lub panelami słonecznymi, bądź też krótko panelami PV lub modułami PV, służą wytwarzaniu prądu stałego. Jest on później zamieniany w inwerterze (falowniku) na prąd przemienny. Zasadniczy podział na rodzaje paneli dzieli je na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ze względu na koszty inwestycji, przez wiele lat bardziej korzystny był zakup paneli polikrystalicznych.
Jednak w ostatnim czasie dużą popularność zyskały panele monokrystaliczne. Powodem jest ich wyraźnie wyższa sprawność, a także porównywalne obecnie ceny paneli fotowoltaicznych obydwu rodzajów. Opłacalność fotowoltaiki będzie obecnie wyższa z nowej generacji panelami monokrystalicznymi. Można to ocenić wykonując samodzielnie analizę opłacalności inwestycji w kreatorze oferty PV. Z oczywistych powodów w aktualnej ofercie wielu firm podstawowym produktem są panele monokrystaliczne.

Najprostszym sposobem na “magazynowanie” energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne jest jej oddawanie do sieci w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym.  Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, ale czy korzystne? Istnieje opcja korzystania z magazynów energii.

Nadwyżki prądu są odprowadzane z falownika nie do sieci, a do akumulatorów o określonych parametrach czy pojemności. Umożliwiają one przechowywanie konkretnych ilości prądu i korzystanie z niego w przypadku niemożności pokrycia bieżącego zapotrzebowania z energii słonecznej.

Dużą ich zaletą, poza większą energetyczną niezależnością i stabilnością, są także większe oszczędności – przechowywaną przez nie energię możemy wykorzystywać w okresach niedoboru. Dzięki temu możemy obniżyć dodatkowe koszty w postaci “prowizji” dla zakładu energetycznego.

Podsumowanie

Powierzchnia domu wynosi 160m2 łącznie na 2 kondygnacjach, wraz z garażem. Jest to dom typu bliźniak. Działka położona jest w miejscowości Słupno, kilkanaście km od Warszawy.

Z punktu widzenia osoby kupującej nowy dom typu bliźniak najważniejsze to niskie koszty eksploatacji, a konkretnie ogrzewania. Jest to związane z lepszymi warunkami termicznymi, uzyskanymi dzięki połączeniu budynków wspólną ścianą. Oprócz tego mamy zaoszczędzony duży obszar działki, dzięki wybudowaniu jednej połowy tuż na pograniczu naszej części.